Divizibilitate

Divizibilitate (cmmdc, cmmmc). Operatii cu fractii pozitive. Rapoarte si proportii. Numere intregi. Puncte, drepte. Unghiuri. Congruenta triunghiurilor. Perpendicularitate. Paralelism. Linii importante. Paralelogramul.
albert.einstein
junior
junior
Mesaje: 174
Membru din: 20 Iun 2015, 14:15

Divizibilitate

Mesaj de albert.einstein » 05 Iun 2016, 11:06

Arătati ca numarul A=3(n^2016-n^1008)+2 nu se divide cu 7, oricare ar fi n număr natural

PhantomR
guru
guru
Mesaje: 2855
Membru din: 27 Apr 2011, 18:16

Mesaj de PhantomR » 05 Iun 2016, 18:37

O varianta este sa incercati cu rezultatul si , luand pe rand . Se poate simplifica destul de mult calculul observand ca am putea lua in loc si deci avem de studiat urmatoarele posibilitati pt expresia din paranteza: . Pt primele doua, expresia din paranteza e deci multiplu de . Pentru cea cu putem folosi faptul ca si obtinem iar multiplu de . Pentru cea cu trei avem si se obtine iar multiplu de .

Deci in fiecare caz, numarul dat este de forma , adica nu se divide cu sapte.

NOTA: Nu este neaparat nevoie sa faceti cu , desi pare ca asa e mai rapid.. se poate de exemplu cu si se aplica un rationament pentru puterile lui (cel cu cred ca va functiona).

albert.einstein
junior
junior
Mesaje: 174
Membru din: 20 Iun 2015, 14:15

Mesaj de albert.einstein » 05 Iun 2016, 18:39

PhantomR scrie:O varianta este sa incercati cu rezultatul si , luand pe rand . Se poate simplifica destul de mult calculul observand ca am putea lua in loc si deci avem de studiat urmatoarele posibilitati pt expresia din paranteza: . Pt primele doua, expresia din paranteza e deci multiplu de . Pentru cea cu putem folosi faptul ca si obtinem iar multiplu de . Pentru cea cu trei avem si se obtine iar multiplu de .

Deci in fiecare caz, numarul dat este de forma , adica nu se divide cu sapte.

NOTA: Nu este neaparat nevoie sa faceti cu , desi pare ca asa e mai rapid.. se poate de exemplu cu si se aplica un rationament pentru puterile lui (cel cu cred ca va functiona).
Multumesc mult!

PhantomR
guru
guru
Mesaje: 2855
Membru din: 27 Apr 2011, 18:16

Mesaj de PhantomR » 05 Iun 2016, 18:40

Cu drag :)

Scrie răspuns