Extreme

Probleme deschise, greu sau imposibil de incadrat la o anumita clasa, ale caror enunturi nu sunt luate din manuale si culegeri obisnuite.
Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Mesaj de Integrator » 26 Mar 2017, 10:05

Bună ziua "A_Cristian",

De ce nu mergeti la sectiunea "Alte discutii despre matematică si scoală" unde am initiat subiectul "Despre "WolframAlpha""?Păcat căci acolo v-as fi arătat care este valoarea lui floor'...

Dacă veti sti cum să introduceti datele în "WolframAlpha" , atunci veti primi răspunsurile pe care le căutati!

Toate cele bune,

Integrator
Ultima oară modificat 26 Mar 2017, 10:09 de către Integrator, modificat 1 dată în total.

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Mesaj de Integrator » 26 Mar 2017, 10:07

Care este valoarea lui pentru dar pentru ?

A_Cristian
guru
guru
Mesaje: 1975
Membru din: 23 Feb 2015, 17:15

Mesaj de A_Cristian » 26 Mar 2017, 13:29

A_Cristian scrie:Deci nu puteti aplica (fog)' decat pe bucatele. Doar ca pe acele bucatele, f'=0.
Credeam ca am fost foarte clar in postul de mai sus. In caz ca era echivoc, uitati o exprimare cum nu se poate mai clara:
Fie . Atunci f' este definita doar pe si f'(x)=0 pentru orice punct din domeniul de definitie al lui f'.

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Mesaj de Integrator » 26 Mar 2017, 15:01

A_Cristian scrie:
A_Cristian scrie:Deci nu puteti aplica (fog)' decat pe bucatele. Doar ca pe acele bucatele, f'=0.
Credeam ca am fost foarte clar in postul de mai sus. In caz ca era echivoc, uitati o exprimare cum nu se poate mai clara:
Fie . Atunci f' este definita doar pe si f'(x)=0 pentru orice punct din domeniul de definitie al lui f'.
REPET:
"De ce nu mergeti la sectiunea "Alte discutii despre matematică si scoală" unde am initiat subiectul "Despre "WolframAlpha""?Păcat căci acolo v-as fi arătat care este valoarea lui floor'...Dacă veti sti cum să introduceti datele în "WolframAlpha" , atunci veti primi răspunsurile pe care le căutati!"
----------------------------------------------------
Vă rog frumos nu mai fiti asa de mândru si nu mai considerati "WolframAlpha" un program lipsit de consistentă.....Considerati cumva programul "WolframAlpha" un program incoerent???
Mergeti acolo si discutăm ,pas cu pas, toate răspunsurile programului "WolframAlpha" la tot ceea ce vă este neclar....

Cu stimă,

Integrator

A_Cristian
guru
guru
Mesaje: 1975
Membru din: 23 Feb 2015, 17:15

Mesaj de A_Cristian » 26 Mar 2017, 15:46

Pentru o chestiune atat de triviala, n-am nevoie de WA. Nu e nevoie sa fii olimpic pentru a da raspunsul pe care l-am dat eu. Orice elev mediu de-a 11-a ar trebui sa dea acelasi raspuns.

WA este un program. Asta inseamna el construieste raspunsurile in 2 feluri: fie numeric, fie mecanic, dupa un algoritm bine stabilit. Niciodata nu va produce ceva analitic, ceea ce-l face inferior gandirii umane, mai ales in probleme non-triviale.
Sigur, am deplina incredere in WA daca-l pun sa integreze, deriveze, sa calculeze puncte de extrem pentru o expresie "simpla".

Pe de alta parte, pe acea arie ati ales inecuatia dumneavoastra, despre care in repetate randuri am spus ca nu am cunostintele si cu atat mai putin compententa necesara sa comentez si nici nu vreau sa am apuc sa invat ceva ca nu-mi va folosi.

Tratati aceasta problema si putem discuta.

Apropo, nu v-a interesat niciodata sa vedeti o demonstratie a afirmatiilor mele. Ma refer la acea generalizare. Poate ar fi bine sa prezentati acele demonstratii profesorilor de gimnaziu si liceu cu care ati discutat.

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Mesaj de Integrator » 26 Mar 2017, 18:46

A_Cristian scrie:Pentru o chestiune atat de triviala, n-am nevoie de WA. Nu e nevoie sa fii olimpic pentru a da raspunsul pe care l-am dat eu. Orice elev mediu de-a 11-a ar trebui sa dea acelasi raspuns.

WA este un program. Asta inseamna el construieste raspunsurile in 2 feluri: fie numeric, fie mecanic, dupa un algoritm bine stabilit. Niciodata nu va produce ceva analitic, ceea ce-l face inferior gandirii umane, mai ales in probleme non-triviale.
Sigur, am deplina incredere in WA daca-l pun sa integreze, deriveze, sa calculeze puncte de extrem pentru o expresie "simpla".
Despre ce chestiune trivială vorbiti?
Programul "WolframAlpha" este un program foarte bun (care dă toate detaliile de calcul doar contra cost) si dacă se introduc corect datele si se citeste tot ceea ce el dă (chiar si fără plată) atunci veti vedea că aveti multe de învătăt cu acest program care a fost creat de un colectiv de oameni foarte dotati cu mult mai dotati decât toti cei care au participat la olimpiade....Eu m-am lămurit si la acest subiect numai postez....Dacă vreti să vorbim despre "WolframAlpha" atunci vă astept pe sectiunea unde am înitiat subiectul "Despre "WolframAlpha""....

Toate cele bune,

Integrator

Scrie răspuns