www.matematic.ro Forum.Matematic.Ro
matematica online

FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri     InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema paralelogram

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum.Matematic.Ro -> Clasa a VIII - a
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
littlehaydee
obisnuit

Data 1nscrierii: 04/Apr/2017

MesajTrimis: Mar Apr 04, 2017 2:08 pm    Titlul subiectului: Problema paralelogram Raspunde cu citat (quote)

Buna, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema (care cred ca este simpla, dar nu mai am cunostinte foarte solide) pe care vreau sa o explic unui copil de clasa a 8 a.

In paralelogramul ABCD in care AD = 2 AB = 12 cm, BM este bisectoarea unghiului ABC, M apartine [AD] si MN perpendicular pe DC, N apartinand DC.
Demonstrati ca unghiul AMB = 30.

Am dedus ca MBC = AMB (alterne interne), deci AMB = ABM => triunghiul ABM insocel => AB = AM = 6 cm. Dar aici am ramas Sad

Mersi pentru putin ajutor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DD
important

Data 1nscrierii: 06/Aug/2010

MesajTrimis: Mar Apr 04, 2017 3:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va rog a faceti un desen conf.problemei.. Vom avea
ADM//BC,deci <AMB=<MBC=<ABC/2 Cum unghiurile paralelogramului nu au nici- o restrictie in problema,nu vom putea demonstra ca unghuL AMB=30gr
Problema trebuie sa aibe inc-o conditie sau ceva inproblema este gresit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
littlehaydee
obisnuit

Data 1nscrierii: 04/Apr/2017

MesajTrimis: Mar Apr 04, 2017 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Enuntul problemei este complet.

Ma gandeam sa incerc sa demonstrez ca triunghiul MDC este echilateral si sa rezulte unghiul ADC = 60, dar nu stiu decat ca MD = DC = 6 cm.
Pot sa il calculez cumva pe MC?
Sus
DD
important

Data 1nscrierii: 06/Aug/2010

MesajTrimis: Mie Apr 05, 2017 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Conform ceor aratate, orice ai face, nu se poate rezolva cerinta problemei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Integrator
important

Data 1nscrierii: 16/Ian/2011

MesajTrimis: Joi Apr 06, 2017 8:25 am    Titlul subiectului: Re: Problema paralelogram Raspunde cu citat (quote)

littlehaydee a scris:
Buna, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema (care cred ca este simpla, dar nu mai am cunostinte foarte solide) pe care vreau sa o explic unui copil de clasa a 8 a.

In paralelogramul ABCD in care AD = 2 AB = 12 cm, BM este bisectoarea unghiului ABC, M apartine [AD] si MN perpendicular pe DC, N apartinand DC.
Demonstrati ca unghiul AMB = 30.

Am dedus ca MBC = AMB (alterne interne), deci AMB = ABM => triunghiul ABM insocel => AB = AM = 6 cm. Dar aici am ramas Sad

Mersi pentru putin ajutor!

Făcând un desen al paralelogramului cu laturile rezultă că dacă , atunci asta ar însemna că ceea ce contrazice desenul din care reiese că unghiul .
Din ce carte este problema?Cartea are erată?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum.Matematic.Ro -> Clasa a VIII - a Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum