Niste triunghiuri

Probleme deschise, greu sau imposibil de incadrat la o anumita clasa, ale caror enunturi nu sunt luate din manuale si culegeri obisnuite.
Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Niste triunghiuri

Mesaj de Integrator » 23 Apr 2017, 08:01

Se dau triunghiurile , care au acelasi perimetru si laturile congruente.Fie centrele cercurilor înscrise în acele triunghiuri si .Să se calculeze .

ioko4u
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 19 Mar 2007, 20:41

Re: Niste triunghiuri

Mesaj de ioko4u » 14 Ian 2019, 02:34

Nişte gânduri, de la un şcolar fără somn. (Mâine trag chiul, de la şc. sîc!)
1. Triunghiurile considerate, umblă brambura prin plan, ceea ce nu e rău, dar, e cumva dificil de urmărit. Fiindcă toate au a latură conguentă, aka, , de ce nu le-am chema la apel, să aibă o latură comună, BC. Ele vor fi stânjenite, probabil de această măsură abuzivă şi total nedemocratică, dar uneori, măcar, progresul, presupune şi sacrificii.
2. Acum avem o famelie numeroasă, de triunghiuri cu perimetru constant şi o latură comună BC.
Dacă BC este fixat, ca lungime, Vârfurile A..., se găsesc pe o elipsă determinată de BC şi perimetru. se află la intersecţia bisectoarelor, iar , dacă am interpretat corect, notaţia, este un punct al laturii BC. Geogebra îmi spune că raportul este constant pe elipsă, dacă A' este intersecţia bisectoarei din A, cu BC şi aceasta este valoarea minimă pentru raportul incriminat.
O figură, pentru aceste cuvinte, https://ggbm.at/nyrgny3u.
Încă nu m-a prins, aşa de tare, cât să trec la calcule!
Cele bune!

ioko4u
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 19 Mar 2007, 20:41

Re: Niste triunghiuri

Mesaj de ioko4u » 15 Ian 2019, 19:43

"Pronosticul" meu pentru valoarea maximă, este, 2.

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Re: Niste triunghiuri

Mesaj de Integrator » 20 Ian 2019, 09:00

ioko4u scrie:
14 Ian 2019, 02:34
Nişte gânduri, de la un şcolar fără somn. (Mâine trag chiul, de la şc. sîc!)
1. Triunghiurile considerate, umblă brambura prin plan, ceea ce nu e rău, dar, e cumva dificil de urmărit. Fiindcă toate au a latură conguentă, aka, , de ce nu le-am chema la apel, să aibă o latură comună, BC. Ele vor fi stânjenite, probabil de această măsură abuzivă şi total nedemocratică, dar uneori, măcar, progresul, presupune şi sacrificii.
2. Acum avem o famelie numeroasă, de triunghiuri cu perimetru constant şi o latură comună BC.
Dacă BC este fixat, ca lungime, Vârfurile A..., se găsesc pe o elipsă determinată de BC şi perimetru. se află la intersecţia bisectoarelor, iar , dacă am interpretat corect, notaţia, este un punct al laturii BC. Geogebra îmi spune că raportul este constant pe elipsă, dacă A' este intersecţia bisectoarei din A, cu BC şi aceasta este valoarea minimă pentru raportul incriminat.
O figură, pentru aceste cuvinte, https://ggbm.at/nyrgny3u.
Încă nu m-a prins, aşa de tare, cât să trec la calcule!
Cele bune!
Bună dimineața,

Care este valoarea maximă , dacă ?Mulțumesc!

Toate cele bune,

Integrator

Scrie răspuns