Teorema lui Rolle

Matrice. Permutari. Determinanti. Sisteme de ecuatii. Siruri convergente. Limite de functii. Continuitate. Derivabilitate. Reprezentarea grafica a functiilor.
pp
utilizator
utilizator
Mesaje: 95
Membru din: 12 Mai 2015, 09:52

Teorema lui Rolle

Mesaj de pp » 23 Mai 2017, 16:42

Buna ziua!
Am urmatoarele probleme:
1) Fie f:[a,b]->R si o functie derivabila f'(x) 0 oricare ar fi x (a,b).Să se arate că f(a) f(b).
2)Fie f:R->R functie derivabila care are n zerouri distincte. Sa se arate ca dervata f' are cel putin (n-1) zerouri derivate.

thambor
utilizator
utilizator
Mesaje: 98
Membru din: 04 Noi 2016, 15:34

Mesaj de thambor » 23 Mai 2017, 18:02

Referitor la punctul a)

Eu m-am gandit empiric ca daca derivata nu este 0,oricare ar fi x din acel interval, asta inseamna ca aceasta isi pastreaza acelasi semn pe intervalul considerat,deci functia este crescatoare sau descrescatoare pe interval,deci este injectiva,deci nu isi repeta valorile.Ideea functioneaza doar daca stim din ipoteza ca functia data este derivabila pe intervalul [a,b], altfel am putea avea probleme in jurul unei anumite valori.

Aceasta este ideea mea sunt oameni mult mai experimentati aici care o pot aproba.

gigelmarga
profesor
profesor
Mesaje: 1532
Membru din: 21 Oct 2014, 11:31

Mesaj de gigelmarga » 23 Mai 2017, 20:14

thambor scrie:Referitor la punctul a)

Eu m-am gandit empiric ca daca derivata nu este 0,oricare ar fi x din acel interval, asta inseamna ca aceasta isi pastreaza acelasi semn pe intervalul considerat,deci functia este crescatoare sau descrescatoare pe interval,deci este injectiva,deci nu isi repeta valorile.Ideea functioneaza doar daca stim din ipoteza ca functia data este derivabila pe intervalul [a,b], altfel am putea avea probleme in jurul unei anumite valori.
Absolut corect!

Altfel, prin reducere la absurd, dacă f(a)=f(b), din Rolle rezultă că derivata se anulează undeva în intervalul (a,b), ceea ce contrazice ipoteza.

Scrie răspuns