Rezolvari de probleme; Explicatii.
-
manu_ma97
- junior
- Mesaje: 100
- Membru din: 18 Sep 2008, 11:51
Mesaj
de manu_ma97 » 12 Noi 2008, 10:31
Masina A produce 204 piese in 2 minute iar masina B produce 204 piese de acelasi fel in 3 minute.Cate piese produc impreuna cele doua masini in 6minute dar in 5 minute?
am rezolvat ceva dar nu sunt sigura
Intr-un minut masina A produce 204:2=102piese
B produce204:3=68 piese
In 6 minute masina A produce 102*6=612
In 5 minurte masina A produce 102*5=510
+++++++++++++++++++++++++++++++
Masina A produce 612+510=1122 piese
Acum masina B in 6 minute produce 68*6=408 piese
5minute produce 68*5=340 piese
+++++++++++++++++++++++++++++++=
Masina B produce 408 +340=748 piese
Impreuna produc 1122+748=1870 piese
Este corect?
-
demp_29
- senior
- Mesaje: 531
- Membru din: 10 Apr 2008, 17:20
Mesaj
de demp_29 » 12 Noi 2008, 11:07
Nu este corect!
În 6 minute, A+B produc 6(102+68)=1020;
în 5 minute, A+B produc 5(102+68)=850.
-
manu_ma97
- junior
- Mesaje: 100
- Membru din: 18 Sep 2008, 11:51
Mesaj
de manu_ma97 » 12 Noi 2008, 11:23
demp_29 scrie:Nu este corect!
În 6 minute, A+B produc 6(102+68)=1020;
în 5 minute, A+B produc 5(102+68)=850.
Multumesc pentru raspuns Acum ma intrb de ce oare m-am complicat atata!
-
andrei99
- utilizator
- Mesaje: 5
- Membru din: 17 Dec 2008, 22:16
Mesaj
de andrei99 » 18 Dec 2008, 14:07
Mai inti trebuie sa aflam cat fac masinile intr-un minut adica
masinaA=204:2=102
masinaB=204:3=68
Daca stim asta o sa ne fie foarte usor