Examen!!

Numere reale. Rapoarte de numere reale reprezentate prin litere. Functii. Sisteme de ecuatii. Geometrie in spatiu. Corpuri. Arii si volume.
AlecsKun
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2012, 13:18

Examen!!

Mesaj de AlecsKun » 05 Iun 2012, 14:42

Peste mai putin de 3 saptamani dau examenele de intrare la liceu.

Nu inteleg deloc urmatoarele lucruri:

1. Cum aflu o distanta la un corp in spatiu?Ex: VABCD piramida patrulatera sa se afle distanta de la dreapta A la planul VBC

2.Cum aflu masura unghiului dintre 2 drepte,2 plane etc. (tot la geometria in spatiu)

Va rog sa imi explicati...
:cry:

zegMCS
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 05 Iun 2012, 17:56

Mesaj de zegMCS » 05 Iun 2012, 17:59

1. Cum aflu o distanta la un corp in spatiu?Ex: VABCD piramida patrulatera sa se afle distanta de la dreapta A la planul VBC
Duci perpendiculara din A pe VBC. Cumva se va forma un triunghi dreptunghic de unde aplici teorema/consecinta teoremei lui pitagora.
2.Cum aflu masura unghiului dintre 2 drepte,2 plane etc. (tot la geometria in spatiu)
Cauta in carte la capitolul paralelism in spatiu, eu nu imi mai amintesc bine.

AlecsKun
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2012, 13:18

Mesaj de AlecsKun » 05 Iun 2012, 19:56

zegMCS scrie:
1. Cum aflu o distanta la un corp in spatiu?Ex: VABCD piramida patrulatera sa se afle distanta de la dreapta A la planul VBC
Duci perpendiculara din A pe VBC. Cumva se va forma un triunghi dreptunghic de unde aplici teorema/consecinta teoremei lui pitagora.
2.Cum aflu masura unghiului dintre 2 drepte,2 plane etc. (tot la geometria in spatiu)
Cauta in carte la capitolul paralelism in spatiu, eu nu imi mai amintesc bine.
Duc mai intai apotema VN si apoi unesc A cu apotema ?

Si daca e piramida neregulata fac volumul piramidei VABCD cu varf V (acest volum il notez cu V1) dupa aceea fac volumul aceleasi piramide numai ca varful A si baza VBC (notez acest volum V2)
V1=V2 si din aceasta relatie scot inaltimea V2 si inaltimea este distanta de la A la VBC nu?..

Am cautat si am gasit pe internet insa tot nu inteleg cum se face...
Acum stiu sa calculez distanta multumesc mult.
Ma poate ajuta cineva in privinta masurarii unghiului dintre 2 plane etc. ?

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Re: Examen!!

Mesaj de Integrator » 08 Iun 2012, 09:02

AlecsKun scrie:Peste mai putin de 3 saptamani dau examenele de intrare la liceu.

Nu inteleg deloc urmatoarele lucruri:

1. Cum aflu o distanta la un corp in spatiu?Ex: VABCD piramida patrulatera sa se afle distanta de la dreapta A la planul VBC

2.Cum aflu masura unghiului dintre 2 drepte,2 plane etc. (tot la geometria in spatiu)

Va rog sa imi explicati...
:cry:
1. Ce intrebare este asta: "Cum aflu o distanta la un corp in spatiu?"??????
In cate pozitii se poate afla o dreapta fata de un plan?In ce pozitie trebuie sa fie o dreapta fata de un plan pentru a afla distanta de la acea dreapta la acel plan?
2. Care sunt ecuatiile canonice ale unei drepte in spatiu?Care este ecuatia generala a unui plan?Fara sa stii aceste notiuni nu poti sa stii care sunt acele unghiuri.Ca sa se poata da explicatii trebuie mai intai sa vedem ce se stie si ce anume nu se intelege din teorie......Ce spune teoria si ce nu intelegi din aceasta teorie?

Avatar utilizator
edy8
veteran
veteran
Mesaje: 1038
Membru din: 09 Apr 2011, 13:15

Re: Examen!!

Mesaj de edy8 » 08 Iun 2012, 18:07

AlecsKun scrie:

1. Cum aflu o distanta la un corp in spatiu?Ex: VABCD piramida patrulatera sa se afle distanta de la dreapta A la planul VBC

E o confuzie, desigur.

Se vede, nu chiar surprinzator

.

AlecsKun
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2012, 13:18

Mesaj de AlecsKun » 10 Iun 2012, 12:37

Imi explica cineva?...

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Mesaj de Integrator » 11 Iun 2012, 18:40

AlecsKun scrie:Imi explica cineva?...
Am pus niste intrebari la care nu am primit raspunsuri.......

Scrie răspuns