Fermat si Teorema lui

Schimb de experienta; Legislatie, regulamente, utile.
Blaugranas

Fermat si Teorema lui

Mesaj de Blaugranas » 15 Aug 2011, 16:48

Credeti ca Fermat stia sa demonstreze teorema care-i poarta numele sau a fost o teapa la nivel mondial? Nu stiu cata istorie stiti dar din cunostintele mele el cica afirmase ca poate sa demonstreze teorema pe o pagina. Ei bine lu` nea Andrew Wiles parca asha-i zice...i-au trebuit peste 100 de pagini.

Bogdan Stanoiu
guru
guru
Mesaje: 1537
Membru din: 17 Oct 2010, 21:24
Localitate: Bucuresti

Re: Fermat si Teorema lui

Mesaj de Bogdan Stanoiu » 16 Aug 2011, 07:58

Blaugranas scrie:Credeti ca Fermat stia sa demonstreze teorema care-i poarta numele sau a fost o teapa la nivel mondial? Nu stiu cata istorie stiti dar din cunostintele mele el cica afirmase ca poate sa demonstreze teorema pe o pagina. Ei bine lu` nea Andrew Wiles parca asha-i zice...i-au trebuit peste 100 de pagini.
Cred ca a fost o gluma de-a lui Fermat.
Astept cu interes demonstrara sau infirmarea ipotezei lui Golbach .

Blaugranas

Mesaj de Blaugranas » 16 Aug 2011, 15:37

Ce enuntz simplu are totusi...si nimeni n-a rezolvat-o. Cred ca mai tb sa treaca pe putin 100 de ani ca s-o demonstreze cineva....parerea mea. In general problemele astea din Teoria Numerelor...au enuntz pe intelesu` tuturor dar o rezolvare care depaseste sfera cunostintelor noastre. Tu ce crezi? Conjectura lu` Goldbach e adevarata? adica orice nr par se poate descompune in suma de 2 numere prime...sau exista numere pare care nu se pot scrie in felu` asta. Si mie mi se pare super tare aceasta problema...
In legatura cu Fermat, eu cred ca nu-l putem acuza de nimic...nici macar de glume fiindca vorba ta...nici nu s-a infirmat si nici confirmat ca s-a gasit demonstratia lu`. Asha ca nu putem afirma nici ca si-a batut joc de lume la vremea respectiva deoarece nu suntem fermi convinsi ca el avea "scapari" in solutia sa...(cea care nu s-a gasit). Eu-s un mare fan Fermat ...trebuie sa recunosc. :D

Bogdan Stanoiu
guru
guru
Mesaje: 1537
Membru din: 17 Oct 2010, 21:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Stanoiu » 16 Aug 2011, 20:16

Blaugranas scrie:Ce enuntz simplu are totusi...si nimeni n-a rezolvat-o. Cred ca mai tb sa treaca pe putin 100 de ani ca s-o demonstreze cineva....parerea mea. In general problemele astea din Teoria Numerelor...au enuntz pe intelesu` tuturor dar o rezolvare care depaseste sfera cunostintelor noastre. Tu ce crezi? Conjectura lu` Goldbach e adevarata? adica orice nr par se poate descompune in suma de 2 numere prime...sau exista numere pare care nu se pot scrie in felu` asta. Si mie mi se pare super tare aceasta problema...
In legatura cu Fermat, eu cred ca nu-l putem acuza de nimic...nici macar de glume fiindca vorba ta...nici nu s-a infirmat si nici confirmat ca s-a gasit demonstratia lu`. Asha ca nu putem afirma nici ca si-a batut joc de lume la vremea respectiva deoarece nu suntem fermi convinsi ca el avea "scapari" in solutia sa...(cea care nu s-a gasit). Eu-s un mare fan Fermat ...trebuie sa recunosc. :D
Nu cred nimic (chestia asta cu crezutul fără dovezi o reprosez tutror religilor). Ceea ce constat este că numerele pare pe care le-am verificat eu admit destul de multe scrieri ca sumă de două numere prime (chiar asa există si conjecturi legatde de caracterizarea asimptotică a numărului de scrieri ca sumă de două numere prime pe care le admite un număr par ?) si că la nivelul performantei atins de calculatoarele contemporane Conjectura lui Golbach nu a fots infirmată .
Interesantă este si problema legată de existenta/nonexistenta a unei infinităti de numere prime gemene (p si p+2m prime) sau mai general legată de infinitatea/noninfinitatea perechilor de (p;ap+b) prime (a;b)=1
Încă o problemă interesantă: oare într-o progresie aritmetică de tip Dirichlet există o infinitate de numere prime de forma p(2k) ? (adică într-o progresie aritmetică de tip Dirichlet există o infinitate de numere prime care au rang par în cadrul sirurilor numerelor prime ordonat crescător ?)

Integrator
guru
guru
Mesaje: 1524
Membru din: 16 Ian 2011, 08:32

Mesaj de Integrator » 18 Aug 2011, 07:47

Daca consideram ca numerele x,y,z sunt naturale prime intre ele si nenule atunci in mod sigur pentru n>1 trebuie ca x,y si z sa fie laturile unui triunghi.
Poate ca aceasta demonstratie trebuie sa tina cont si de conditia ca x,y si z sa fie laturile unui triunghi.Se stie ca pentru n=2 x,y si z formeaza un triunghi dreptunghic.
Marea teorema a lui Fermat se poate oare rezolva prin matematica elementara cunoscuta la vremea enuntarii acestei teoreme asa cum a afirmat Fermat?

nairam63
utilizator
utilizator
Mesaje: 2
Membru din: 05 Mai 2013, 21:10

Eu unul sunt convins ca da....

Mesaj de nairam63 » 05 Mai 2013, 21:16

Integrator scrie:Daca consideram ca numerele x,y,z sunt naturale prime intre ele si nenule atunci in mod sigur pentru n>1 trebuie ca x,y si z sa fie laturile unui triunghi.
Poate ca aceasta demonstratie trebuie sa tina cont si de conditia ca x,y si z sa fie laturile unui triunghi.Se stie ca pentru n=2 x,y si z formeaza un triunghi dreptunghic.
Marea teorema a lui Fermat se poate oare rezolva prin matematica elementara cunoscuta la vremea enuntarii acestei teoreme asa cum a afirmat Fermat?
Mai mult ca sigur candva se va gasi si o demonstratie elementara pe intelesul elevilor....

numere
utilizator
utilizator
Mesaje: 71
Membru din: 03 Iul 2013, 13:15

Re: Fermat si Teorema lui

Mesaj de numere » 03 Iul 2013, 13:25

Salut,sunt nou pe aici.
Blaugranas scrie:Credeti ca Fermat stia sa demonstreze teorema care-i poarta numele sau a fost o teapa la nivel mondial? Nu stiu cata istorie stiti dar din cunostintele mele el cica afirmase ca poate sa demonstreze teorema pe o pagina. Ei bine lu` nea Andrew Wiles parca asha-i zice...i-au trebuit peste 100 de pagini.
Ca sa raspund la intrebarea pusa de tine: nu stiu ce sa cred.Stiu doar ca Fermat a zis ca detine demonstrarea teoremei dar ca nu o poate scrie din cauza marimii sale.Asadar este de departe mult mai mare decat o pagina.
Oricum,Andrew Wiles merita tot respectul.Numai ca ar fi trebuit sa nu neglijeze latura sociala.

nairam63
utilizator
utilizator
Mesaje: 2
Membru din: 05 Mai 2013, 21:10

Mesaj de nairam63 » 03 Iul 2013, 14:11

Sigur ar fi depasit o pagina (ca si a mea de altfel), dar el nu scria pe pagini.... ci pe marginea foilor din cartile pe care le citea. :))

Scrie răspuns