Problema clasa a lV a grea

Operatii cu numere naturale. Probleme cu aceste operatii. Impartirea cu rest. Metode figurativa. Rezolvari prin incercari sau estimari. Fractii.
geobmobil
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 31 Mar 2014, 14:05

Problema clasa a lV a grea

Mesaj de geobmobil » 03 Feb 2015, 11:01

Buna ziua, am si eu o problema careia nu-i putem da de cap. Va rugam sa ne ajutati si pe noi. Iata problema :
Maria ,ioana si ovidiu au impreuna 75 ani . Maria are jumatate din varsta lui ovidiu. Daca se imparte varsta ioanei la varsta lui ovidiu se obtine catul 2 si restul 5. Ce varsta are fiecare dintre cei trei ??
Va multumesc.

Avatar utilizator
aurel5
senior
senior
Mesaje: 636
Membru din: 28 Mar 2012, 10:54

Mesaj de aurel5 » 03 Feb 2015, 19:04


gigelmarga
profesor
profesor
Mesaje: 1532
Membru din: 21 Oct 2014, 11:31

Re: Problema clasa a lV a grea

Mesaj de gigelmarga » 05 Feb 2015, 20:36

geobmobil scrie:Buna ziua, am si eu o problema careia nu-i putem da de cap. Va rugam sa ne ajutati si pe noi. Iata problema :
Maria ,ioana si ovidiu au impreuna 75 ani . Maria are jumatate din varsta lui ovidiu. Daca se imparte varsta ioanei la varsta lui ovidiu se obtine catul 2 si restul 5. Ce varsta are fiecare dintre cei trei ??
Va multumesc.
Hai să nu folosim algebră la clasa a 4-a.

Să presupunem că Ioana ar fi cu 5 ani mai tânără. Atunci ea ar avea dublul vârstei lui Ovidiu, iar cei trei ar avea împreună doar 70 de ani.

Aşadar, Ovidiu are dublul vârstei Mariei, Ioana are dublul vârstei lui Ovidiu, deci de 4 ori vârsta Mariei, de unde deducem că suma vârstelor este de 7 ori vârsta Mariei.

De aici, Maria are 10 ani, Ovidiu 20, iar Ioana, după ce o îmbătrânim la loc cu 5 ani, va avea 45.

Scrie răspuns