Profesor- se merita?

Schimb de experienta; Legislatie, regulamente, utile.
Deny95
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 30 Sep 2009, 21:27

Profesor- se merita?

Mesaj de Deny95 » 22 Apr 2015, 23:38

Am o intrebare pentru cei care sunt deja profesori, poate unii dintre ei chiar cu multa experienta. Se merita?
Sa presupunem ca sunt pasionat de matematica si ca mi-ar face palcere sa activez ca profesor, numai ca palcerea si pasiunea nu imi tin de foame. La inceput as avea un salariu de 1000 de lei. Pai cu o chirie de 500-600 lei/luna, eu din ce mananc?? Ca sa nu mai spun ca la 24 de ani am si alte nevoi, nu mi-ar conveni doar sa supravietuiesc.
Am ramas surprins sa vad ce salarii mizere au chiar si cei care lucreaza in sistemul universitar (asistenti, conferentiari, profesori...). Dupa mintea mea, un profesor trebuie sa iasa pe un salariu de minim 2500 de lei, ajungand si la 4500. Cei universitari sa plece de pe la 6000-7000 si sa ajunga si la 14000 (profesorii), iar asistentii sa plece de la minim 4000.
O sa vin cu o intrebare delicata si v-as ruga sa fiti mai sinceri cu mine decat cu "FISC-ul". Din meditatii, ca profesor de liceu si ca profesor/asistent universitar se castiga bine? Cam cat? Dupa calculele mele, un profesor de 5-8 care practica cu spor meditatiile ar castiga peste 6000/luna numai din acestea. Gresesc?

Avatar utilizator
RevnicRobert
junior
junior
Mesaje: 215
Membru din: 13 Apr 2013, 21:06
Localitate: Tritenii de Sus

Mesaj de RevnicRobert » 28 Mai 2015, 22:43

Păi ai putea să dai si meditatii.Profesoara mea de matematică dă meditatii la elevi si câstigă în jur de 6000 de lei cu tot cu salariu. :D

Cunosc un profesor care dă meditatii la mate si fizică si căstigă lejer 10000 lei pe lună,cu tot cu salariu.

Acuma depinde cât de bine stii să predai,cum înteleg elevii de la tine,de concurentă.Dar dacă îti place să fii dascăl,eu zic că merită să-ti împărtăsesti cunostintele generatiilor viitorare. :D

Scrie răspuns