a fi sau a nu fi profesor de mate

Schimb de experienta; Legislatie, regulamente, utile.
costinmd
utilizator
utilizator
Mesaje: 1
Membru din: 26 Feb 2008, 21:48

a fi sau a nu fi profesor de mate

Mesaj de costinmd » 22 Iun 2015, 14:33

Buna ziua tuturor,

Am terminat Facultatea de Matematica in urma cu aprox 10 ani dar nu am profesat niciodata. Motivul? Ratele pt casa, copiii, pe scurt salariile mici din invatamant si iluzia creata de Corporatii.
De o perioada ma tot gandesc daca as putea sa devin prof de mate, satul fiind de programul si stresul din firmele mari. Legal s-ar putea daca nu am profesat atata timp? Stiu ca salariile sunt in continuare f mici, dar ma gandesc ca poate cu mediatatii as reusi sa am cam acelasi venit, dar sa fac ce imi place. Am uitat sa va spun ca am dat la Universitate deoarece imi place sa predau, imi plac copiii si chiar mi-am dorit sa devin prof pana m-am lovit de lipsa banilor.
Pt ca nu sunt la curent cu salariile si pretul meditatiilor imi puteti spune va rog cei care predati in Bucuresti, cam la ce venit mediu ajungeti?

Multumesc!

mathmagix
utilizator
utilizator
Mesaje: 80
Membru din: 26 Aug 2012, 13:21
Localitate: Vaslui
Contact:

Mesaj de mathmagix » 29 Iun 2015, 19:17

Am terminat facultatea acum 7 ani si am profesat in invatamant ca profesor de atunci si pana acum. Cred ca asta voi face pana la capat si cred ca motivul principal pentru care voi face acest lucru este acela ca imi place sa fac ceea ce ma pricep cel mai bine. la 30 de ani nu poti sa o iei de la zero cu altceva sau chiar daca as lua-o as fi in 10 ani la nivelul la care in matematica am fost acum 10 ani.
Ca profesor poti sa ajungi ca in 10 ani (dupa ce ai vechime suficienta si iti iei toate gradele) sa ai un castig de 2000-2500 lei lunar daca dai si meditatii, dar la inceput e destul de greu. Poti avea chiar un venit lunar de mai putin de 1000 lei.

Cunosc 3 colegi de facultate care au inceput ca profesori, iar acum lucreaza in corporatii. Nu cunosc insa niciun profesor care sa fi renuntat la postul pe care il avea intr-o corporatie.

Scrie răspuns