www.matematic.ro Forum.Matematic.Ro
matematica online

FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri     InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

ce sunt nr semnificative?

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum.Matematic.Ro -> Clasele a III-a si a IV - a
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
oana s
obisnuit

Data 1nscrierii: 07/Mar/2013

MesajTrimis: Vin Mar 08, 2013 1:04 pm    Titlul subiectului: ce sunt nr semnificative? Raspunde cu citat (quote)

Care este cel mai mic numar par format din doua cifre distincte semnificative?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan
important

Data 1nscrierii: 25/Ian/2007

MesajTrimis: Lun Mar 11, 2013 7:27 am    Titlul subiectului: Re: ce sunt nr semnificative? Raspunde cu citat (quote)

oana s a scris:
Care este cel mai mic numar par format din doua cifre distincte semnificative?

Raspuns: 10 este cel mai mic nr.par de doua cifre semnificative;
02 nu este un numar par de doua cifre cemnificativa
Sus
oana s
obisnuit

Data 1nscrierii: 07/Mar/2013

MesajTrimis: Lun Mar 11, 2013 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc,Dan!
Sus
a7lan7is
obisnuit

Data 1nscrierii: 04/Apr/2013

MesajTrimis: Lun Oct 21, 2013 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problema la clasa a III-a care mi-a facut mintea sa se indoaie, negasind prea multe resurse la capitolul "cifre semnificative si nesemnificative ale unui numar":

Scrie numerele 6843, 4574, 6847, 9368 ca suma de doua numere naturale scrise cu cate 5 cifre semnificative.
Pentru fiecare numar scrie doua solutii.

Ma gandesc ca nesemnificativ e si orice zero adaugat in coada unui numar scris ca fractie zecimala, insa pe la clasa a treia prin programa nu am vazut decat numere naturale.

Fiti buni si faceti nitica lumina pe exemplul asta, ca ma bantuie! Laughing

LE: Da, sarumana! S-a mai incretit nitel, a aparut cate o circumvolutiune pe ici-colo! Smile

Ultima modificare efectuata de catre a7lan7is la Dum Oct 27, 2013 11:32 pm, modificat de 1 data in total
Sus
tata2008
important

Data 1nscrierii: 22/Oct/2008

MesajTrimis: Lun Oct 21, 2013 4:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a7lan7is a scris:
Problema la clasa a III-a care mi-a facut mintea sa se indoaie, negasind prea multe resurse la capitolul "cifre semnificative si nesemnificative ale unui numar":

Scrie numerele 6843, 4574, 6847, 9368 ca suma de doua numere naturale scrise cu cate 5 cifre semnificative.

Ma gandesc ca nesemnificativ e si orice zero adaugat in coada unui numar scris ca fractie zecimala, insa pe la clasa a treia prin programa nu am vazut decat numere naturale.

Idea
Re: 25.oct.2013 " Mintea indoita " s-a mai indreptat Question
Sus
sarutza
obisnuit

Data 1nscrierii: 31/Oct/2013

MesajTrimis: Joi Oct 31, 2013 5:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tata2008 a scris:
a7lan7is a scris:

Idea

buna seara! Tata2008, imi cer scuze dar problema spune ca ex.6843 tre' scris ca suma a doua nr.naturale scrise cu cate 5 "cifre' semnificative si nu ca suma a 5 numere semnificative... Crying or Very sad nu stiu zic si io...o fi tot aia cifra semnificativa cu nr. semnificativ????? nu de alta da' cifra este una (ex.5) si un nr. poate sa fie format si din 99 de cifre... lamuriri pls
Sus
tata2008
important

Data 1nscrierii: 22/Oct/2008

MesajTrimis: Vin Noi 01, 2013 6:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Idea

buna seara! Tata2008, imi cer scuze dar problema spune ca ex.6843 tre' scris ca suma a doua nr.naturale scrise cu cate 5 "cifre' semnificative si nu ca suma a 5 numere semnificative... Crying or Very sad nu stiu zic si io...o fi tot aia cifra semnificativa cu nr. semnificativ????? nu de alta da' cifra este una (ex.5) si un nr. poate sa fie format si din 99 de cifre... lamuriri pls[/quote]

Observatia dvs. este corecta!
In exemplul dat am folosit suma a doua numere naturale (cu cate 4 cifre semnificattive) ...
Daca foloseam inca o "cifra semnificativa" suma numerelor naturale alese ca exemplu ,
avea o valoare mai mare decat 6843 ...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum.Matematic.Ro -> Clasele a III-a si a IV - a Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum